Почетна


Свикана 28ма седница на советот на Општина Ресен

» 26.01.2015

Претседателот на Советот на Општина Ресен ја свикува 28та седница на Советот која ќе се одржи на ден 29.01.2015 (четврток) со почеток во 11:00 часот. Истата седница ќе биде со следниот дневен ред Повеќе »


Градоначалникот Стрезовски оствари прием за ракометарките на ЖРК Преспа Нова

» 20.01.2015

По повод големиот успех на ЖРК Преспа Нова која на турнирот ‘’Вардар-еден живот,една љубов’’ кој се одржа изминатата недела во Скопје, каде го освои првото место во своја конкуренција, Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски организира прием за ракометарките и дел од раководството на ресенскиот женски ракометен клуб. Повеќе »


Тони Стефановски од Стење го фати крстот во водите на Преспанското Езеро

» 19.01.2015

Денеска во водите на Преспанското Езеро после отслужениот Богојавленск водосвет од страна на неговото Високо Правосвештенство Митрополитот Преспанско Пелагониски г.Петар се осветија водите на Преспанското езеро и во нив беше фрлен светиот крст. Повеќе »


Честитка од Градоначалникот на Општина Ресен по повод Богојавление – Водици

» 18.01.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Градоначалникот на Општина Ресен, М-р Ѓоко Стрезовски упати честитки до сите православни христијани , во честитката се вели: Повеќе »


Ресенските наставници нема да го подржат најавениот штрајк на СОНК

» 16.01.2015

Според информациите добиени од страна на директорите на основните , средното општинско училиште и Домот на Култура од Ресен, во врска со најавениот генерален штрајк во образованието организиран од СОНК,кој според најавите треба да се одржи на 20 јануарии 2015 година, а по одржаните состаноци со вработените во образовните институции во Општина Ресен на територија на општината истиот нема да се поддржи. Повеќе »

Следна